Fermentálás
Miért kezdtem el fermentálni?
Szüleim kertjét néhány éve én gondozom. Elsősorban saját magunknak termesztünk mindenféle zöldséget, fűszernövényt a nagynak éppen nem mondható kertünkben. Persze amikor elő kell készíteni a földet, ásni, kihordani a komposztot, ágyásokat készíteni, palántázni – mindig az az érzésem, hogy nem is olyan aprócska a konyhakertünk 😊
A tervezésnek és gondoskodásnak hála, az utóbbi években már többet ad a kert, mint amennyit mi magunk elfogyasztunk, felhasználunk. Törtem a fejemet, hogy mi legyen a "többlettel", s miután nekünk nagyon fontos, hogy lehetőség szerint minél egészségesebben táplálkozzunk - a tartósítás manapság újra előtérbe került formáját, a fermentálást választottam az ecetes savanyítás és fagyasztás mellett, helyett.
Túl sok kutatást nem végeztem fermentálás ügyben, kicsit olvasgattam persze az alapokról, de miután pofon egyszerűnek tűnt az egész folyamat – belevágtam.
Arra gondoltam, hogy a megtermelt paradicsom, cukkini,
padlizsán, uborka és a többi és a többi mellett, biztosan találok a kamrában sót,
a polcokon befőttesüveget, a víz pedig …folyik a csapból :)
Minden adott hát a fermentáláshoz, nosza!
Nézzük mit is takar ez a folyamat!
A fermentálás egy olyan technika, amelynek során a tejsavbaktériumok segítségével erjesztjük a zöldségeket (lacto fermentáció). Ezek a tejsavbaktériumok természetesen megtalálhatók a zöldségek felszínén és oxigénmentes környezetben felszaporodnak és elvégzik helyettünk a munkát. A sós oldat biztosítja, hogy az egészségre káros, rothasztó baktériumok – pl. a penész - ne tudjanak aktivizálódni.
Korábban már foglalkoztam kovászolással, s jó érzés volt arra gondolni, hogy az én kovászom bizony a saját konyhám levegőjében létező apró mikrobák segítségével lesz teljesen egyedi, lesz velem harmonizáló élő "valami". Többek között erre is gondolok minden egyes üveg fermentált zöldség elkészítésekor, s mondhatom nagyon jó érzés!
Mire van szükségünk?
- felforralt és visszahűtött vízre
- finomítatlan és jódozatlan, természetes sóra (pl. Parajdi)
- üvegekre a fedelével együtt
- szobahőmérsékletre (20-22 fok)
- gyakorlatilag mindenféle zöldségre – lehetőleg vegyszermentes kertből
- türelemre és a fantáziánkra
Nos röviden ennyi.
Természetesen ma már sokkal tapasztaltabb vagyok, így arra gondoltam, hogy megosztom Veletek a fermentálás csodáját egy egészségtudatos életmód reményében!
Gyertek hát velem Toszkánába, beszélgessünk mindenről, ami egészséges, finom és ebben a rohanó világunkban néhány pillanatra elgondolkodtat, lecsendesít.